گروه صنایع پلاستیک سازی و قالبسازی زما

مشاوره ، طراحی ، ساخت انواع قالبهای صنعت پلاستیک ،مصارف صنعتی ، کشاورزی ،خانگی ،دام و طیور،شوینده و بهداشتی ، طراحی، نقشه کشی، مدل سازی قطعات و قالبهای بادی و تزریقی و….
gsharti@yahoo.com
+02155208111

تاریخچه پلاستیک

تاریخچه پلاستیک در ایران

تاریخچه پلاستیک

تاریخچه پلاستیک

پلاستیک به دسته‌ای از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی گویند که از فرایند بسپارش یا پلیمریزاسیون بدست می‌آیند. پلاستیک‌ها دسته‌ای از بسپارهای افزایشی یا تراکمی هستند. پلاستیک‌ها را می‌توان به شکل‌های مختلف درآورد.پلاستيك يك نام عمومي است كه به گستره وسيعي از مواد بي شكل آلي مصنوعي و يا نيمه مصنوعي اطلاق مي‌شود. از پلاستيك ها در ساخت محصولات صنعتي استفاده مي شود. پلاستيك ها نوعا پليمرهايي با جرم مولكولي بالا هستند و ممكن است شامل تركيبات ديگري باشند كه براي بهبود عملكرد و يا كاهش هزينه‌هاي ساختي با آنها اضافه مي‌شود.

اولین بار در سال ۱۸۶۲ برادران هایت موفق به تولید سلولوئید شدند و در حدود چهل سال بعد شخصی به نام باکلند موفق به تولید باکلیت شد. و در حد فاصل سال های ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۸ بعضی از انواع نایلون ها و همچنین اوره – فرمالدهید و … به بازار عرضه شد و در سال ۱۹۳۴ پلی وینیل کلراید در میزان تجاری جهت ساخت محصولات مختلف روانه بازار شد.

اما مهمترین دوره پیشرفت پلاستیک ها در دهه ۱۹۵۰ و دهه ۱۹۶۰ اتفاق افتاد که در ان زمان دوران اختراع و تولید انواع مختلف پلاستیک ها خواص و کاربردهای متنوع نقطه عطفس در این صنعت نام گرفت.

در این زمان ها دانشمندان چون زیگلر از آلمان و یا ناتا از ایتالیا اصول و روش های پلیمریزاسیون را روشن کردند و باعث پیدایش تکنولوژی نوینی در حهت ساخت پلیمرهای مختلفی همچون پلی اتیلن ها، پلی پروپیلن ها، پلی اترها، اپوکسی ها و … شدند.

اگر بخواهیم اسمی از اولین پلاستیک ساخته شده بشر نام ببریم باید به سلولز نیترات اشاره کنیم که اولین پلاستیک تجاری بود که به بازار عرضه شد ولی به دلیل ضعف های که داشت از جمله قابل اشتعال بودن زیاد و در نتیجه خطرناک بودن این پلاستیک تحقیقات برای جایگزین کردن نوع پلاستیک دیگری که این ضعف را نداشته باشد توسط پروفسور مایلز به تولید پلاستیک سلولز استات منجر شد که این محصول بازار خوبی را کسب کرد.

بسياري از كشورها در طول جنگ جهاني دوم با كمبود مواد خام طبيعي مواجه شدند. آلمان براي جبران كمبود صمغ طبيعي به صنايع پلاستيك رو آورد. لاستيك مصنوعي به عنوان جايگزين مناسبي براي اين ماده طبيعي ساخته شد. با ورود ژاپن به جنگ جهاني دوم، آمريكا قادر به وارد كردن كائوچو، ابريشم و بسياري از فلزات از كشورهاي شرق دور نبود. در نتيجه آمريكا به صنايع پلاستيك روي آورد و نايلون در بسياري از كالاهاي صنعتي بكار رفته و پلي استر نيز در ساخت زره و ساير محصولات نظامي مورد استفاده قرار گرفت. توليد لاستيك مصنوعي نيز با جهشي مواجه شد.

 

بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت